.

Tutorials

.

20072006

.

Cost per Attendee

.

Food$42.00$30.00

.

Swag$0.00$0.00

.

Drinks$13.00$13.00

.

.

Total$55.00$43.00

.

.

20072006

.

Classes149

.

Attendees200128

.

Base fee per attendee$110.00$100.00

.

Attendees taking 2nd class12090

.

Fee for extra class$60.00$50.00

.

Total Class*Person Units320218

.

Average Fee per Unit$91.25$79.36

.

Teacher Revenue per Attendee$50.00$50.00

.

Avg Attendees per Class2324Varies from 10 to 30

.

.

Gross Revenue Overall$29,200.00$17,300.00

.

Total Attendee Costs$11,000.00$5,504.00

.

Class Notebooks$690.00$441.60sold separately? not part of profit/loss below

.

Payments to Teachers$16,000.00$10,900.00

.

.

Profit (Loss)$2,200.00$896.00

.

.

represents input variables

.

.

Note: "Average Fee per Unit" above is because some people took one class and some took two classes. We make more money (or lose less) on those who only took one class, so the average fee per class is somewhere between the base fee and (base + extra class fee) / 2, depending upon the mix.